MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Neikenkalna dabas koncertzāle – gada labākā būve Latvijā nominācijā “Ainava”

Kocēnu novada Neikenkalna dabas koncertzāle Dikļos ieguvusi 1. vietu Latvijā vienīgās būvniecības nozares profesionālo organizāciju konkursā „Gada labākā būve Latvijā 2014” nominācijā “Ainava”. Konkursa fināls norisinājās 26. martā Rīgas Tehniskajā universitātē, kur būvju pasūtītājiem bija jādemonstrē iepriekš sagatavota prezentācija par objektu, kas iekļuvis finālā, un jāatbild uz žūrijas uzdotiem jautājumiem.

Kocēnu novada domes veidoto prezentāciju par Neikenkalna dabas koncertzāli video formātā var noskatīties www.kocenunovads.lv un pašvaldības Youtube video kontā.

Šāds konkurss notiek jau septiņpadsmito reizi. Divdesmit deviņi eksperti izskatīja daudzos dokumentus par vērtēšanai iesniegtajiem objektiem, izvēlējās pusfinālistus visā Latvijā un novērtēja tos klātienē.

Skates finālam kopumā bija izvirzīts 21 būvobjekts septiņās nominācijās – “Dzīvojamā jaunbūve”, “Sabiedriskā jaunbūve”, “Rekonstrukcija”, “Renovācija”, “Restaurācija”, “Inženierbūves”, “Ainava”. Latvijas Amatniecības kameras Restauratoru ģildes un Latvijas Būvkonstrukciju projektētāju asociācijas šogad skatei deva kvalitatīvi jaunu līmeni, nosakot jaunas prasības pretendentiem un žūrijai, kura meklēja viskvalitatīvāk uzbūvētās, ekspluatācijā efektīvākās un drošākās būves Latvijā 2014. gadā.

Jau vēstīts, ka pagājušā gadā Kocēnu novada dome kā prioritāro investīciju projektu noteica Neikenkalna dabas koncertzāles būvniecību Dikļos. Kopējās Kocēnu novada domes izmaksas, īstenojot dabas koncertzāles izveides projektu, bija 250 000 EUR. Būvdarbus veica SIA “Ekers”. Dikļu dabas koncertzāles projektētājs – arhitekts Uģis Šēnbergs.

Dabas koncertzāle, kas ir Latvijā vēl nebijis projekts, ir veidota atšķirīga no līdz šim pierastām šāda veida estrādēm. Vietas unikālās akustiskās īpašības veidotas ar ūdens spoguli, koka konstrukcijām, esošiem parka stādījumiem, terasēm un nogāzēm. Gan skatuve, gan amfiteātris ietver daudzfunkcionalitātes ideju. Pasākuma “Dziedāšanas svētkiem – 150”, XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku galvenā režisora Uģa Brikmaņa neatsverams ieguldījums objekta tapšanas procesā ir skatuvju un skatītāju vietu izvietojuma plānošanā, nodrošinot iespaidīga skaita skatītāju un dziedātāju uzņemšanu vietā, kur iepriekš skatītāju ietilpība nepārsniedza 500 cilvēku. Šobrīd Neikenkalna dabas koncertzālē ir panāktas ievērojamas izmaiņas – Dziedāšanas svētku 150. gadskārtas pasākumā piedalījās 2000 dziedātāju un dejotāju un tikpat liels skaits skatītāju. Skatītāju vietas izvietotas arī Mazbriedes upes pretējā krasta nogāzē, uz kuru ved pontonu tilts pār upi.

Pateicoties mākslinieka Ivara Mailīša ieguldījumam, ir veicināta labas arhitektūras, dizaina un mākslas klātbūtne vēsturiskajā vidē. Mākslinieka veidotais vides mākslas objekts „Sidraba birzs” atraktīvi atdzīvina estrādes vidi. Pavasarī Sidraba birzī tiks uzstādītas dabas ērģeles, darbu sarakstā ir arī estrādes nojumes izveide un papildu skatītāju soliņu uzstādīšana, lai jau šovasar šeit rīkotu vairākus starptautiskus un valsts mēroga pasākumus, kā piemēram, 20. jūnijā „Vidzemes dziesmu diena”, 16. jūlijā Starptautiskais folkloras festivālu „Baltica 2015” u.c.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *