MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Jelgavas Vēstures un Mākslas muzejā atklāj Georga Svikuļa atceres izstādi

No 10. maija līdz 8. jūnijam Jelgavā, Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, būs skatāma mākslinieka Georga Svikuļa piemiņas izstāde.

Georgs Svikulis 31 gadu bija ražošanas uzņēmuma „Latvijas keramika” un 11 gadus Jelgavas galvenais mākslinieks, 15 gadus Jelgavas mākslinieku organizācijas vadītājs, līdz ar to viņa ieguldījumu pilsētas kultūras un mākslas dzīvē nav iespējams novērtēt par augstu.

Tomēr vispirms viņš bija keramiķis. „Pēc ticības esmu keramiķis, pēc asins grupas – latvietis,” reiz pavēstīja Georgs Svikulis, tā pauzdams savas dzīves un radošās darbības būtību. Tam viņš gatavojās kopš agras jaunības, mācoties Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļā. Mācību gadu darbi pierāda, ka māls pakļāvās topošā mākslinieka rokām un gribai, radot tiem gadiem neparastus darbus – vāzes, dekoratīvas plaketes.

20.gadsimta 70.gados Georgs Svikulis sevi pieteica kā lielisks dārza keramikas meistars. Viņa devums šajā keramikas nozarē galvenokārt iegūlis Ģ. Eliasa JelgavasVēstures un mākslas muzeja krājumos un, kā šķiet, joprojām nav pienācīgi novērtēts Latvijas keramikas vēsturē.

Daiļrades augstāko punktu viņš sasniedza 20.gadsimta 80. un 90.gados, kad Georgs Svikulis līdz ar entuziastu grupu sāka rīkot Kurzemes keramikas dienas.Būdams liepājnieks, mākslinieks sajuta senās Kursas podniecības raksturīgākās iezīmes – spraigus formu velvējumus, kontrastainumu, kustības plūdumu un iekšējo monumentalitāti. Tā radās bļodas, medus podi un, galvenais, zaru krūzes, kas tapušas neskaitāmās apveidu, rotājumu un krāsu variācijās.

Gan jaunības dienās, gan mūža pēdējās desmitgadēs Georgs Svikulis pievērsās arī eļļas, akvareļa un nedaudz pasteļa glezniecībai, brīvi klādams krāsas un neaizraudamies ar smalkām tonālām niansēm, kas tik raksturīgi klasiskajai latviešu glezniecībai, tomēr meklēdams kontrastainu krāsu harmoniju.

Laikā, kad māksliniekam nebija darbnīcas, mājas apstākļos radās asprātīgi darbi gan keramikā, gan bronzā, kas atklāj viņa lielisko humora izjūtu un optimistisko pasaules redzējumu.

„Mākslinieka uzdevums ir radīt”, uzskatīja Georgs Svikulis. To viņš pierādīja ar savu dzīvi un daiļradi. Pēdējos gadu desmitos arī Jelgava ir krietni mainījusies un kļuvusi skaistāka. Tas ir arī Georga Svikuļa nopelns.

Izstādes atklāšana notiks 10. maijā plkst. 14:00 un tajā tiks arī prezentēta un atvērta rakstnieka Māra Branča grāmata “Jelgavas mākslinieks Georgs Svikulis”, kas veltīta mākslinieka piemiņai. Izstādē skatāmi Geroga Svikuļa unikālie un izcilie keramikas darbi, kā arī glezniecība un tēlniecība. Uz atklāšanu laipni aicināts ikviens interesents.

10330460_10203619342868418_2768517438091214594_n

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *