MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Liepājas muzejā notiks konkursa ” Par piemiņas vietas izveidi Olafam Gūtmanim un Egonam Līvam” izstādes atklāšanas pasākums

Svētdien, 14.septembrī 12:00 Liepājas muzejā notiks Latvijas Rakstnieku savienības izsludinātā metu konkursa ” Par piemiņas vietas izveidi Olafam Gūtmanim un Egonam Līvam” iesniegto labāko darbu izstādes atklāšanas pasākums.

Interesentiem būs apskatāmi labākie meti, vīzijas par to, kādam būtu jāizskatās vides objektam, ko plānots izveidot Liepājas pilsētā, lai godinātu divus laikmeta griežos ārdētos vīrus – rakstniekus Olafu Gūtmani un Egonu Līvu. Lai ilustrētu laiku, kurā dzīvoja un strādāja abi Gūtmaņi (Egons Gūtmanis vēlāk pieņēma pseidonīmu Līvs), būtu jāizlasa gan Līva, gan Gūtmaņa darbi, kas apkopoti grāmatās – Kopotajos rakstos, ko sagatavot un savulaik izdot Rīgā, kā arī Liepājā finansiāli palīdzējusi Liepājas pilsētas pašvaldība. Katrs liepājnieks var lepoties, ka šo vīru darbu atzinuši gan lasītāji, gan pilsētas vadītāji un uzņēmēji, radošas organizācijas, mūziķi un mākslinieki, kinoļaudis. Vides objekta radīšana netālu no jūras, vieta, kur abi rakstnieki padomju laikā strādājuši zvejnieku kolhozā „ Boļševiks” , pateicoties zvejas vīru stāstiem par jūru, abi radījuši savus darbus, rosinot cilvēkus ieskatīties sevī dziļāk, saprast laikabiedrus, stiprinājuši ļaudīs latviskuma apziņu, izvēlēta simboliski. Jūra allaž virmojusi abu vīru sirdīs – dzintarus ķerot, kuģiniekus, zvejniekus aprakstot, satiekoties un par dzīvi runājot.

Rakstnieka Ērika Kūļa ideja par Egona Līva nelielas bistes izvietošanu kanālmalā, pirms gandrīz gada nu pārtapusi par ieceri izveidot kopīgu piemiņas vietu rakstniekiem ar atšķirīgiem, taču latviešu tautai atpazīstamiem vēstījumiem – abi rakstnieki ir izdzīvojuši katrs savu un tautas likteni – badu, pazemojumu, izsūtījumu, kara šausmas un nodevības , arī atzīšanas ceļu. Palikuši dzimtajā krastā ar jūras un piekrastes cilvēkiem raksturīgo stāju – neatlaidība un vienkāršība, pašcieņa un piedošana. It labi pazīstami ir Līva romāns „Velnakaula dvīņi”, kas dziļi saviļņoja lasītāju prātus pagājušā gadsimta otrajā pusē, filma „ Kapteinis Nulle” par cilvēciskām attiecībām uz kuģa, gan Olafa Gūtmaņa teksti brīvībai un nācijas atmodai, himna dabai un tās varenībai, jūras stihijai. Gūtmaņa dzeja un apraksti par pasaules apceļošanu līdz klusai pielūgsmei , pieliecoties ik sīkam kukainītim uz zāles stiebra. Abi Gūtmaņi ir Liepājas vīri, jūras un krasta cilvēki, kuriem laiks ritinās pāri, un var vien iezīmēt viņu vārdus ar kāpu, jūras vārtiem, laivu, airi vai kuģi, kas noteikti aizved selgā un vienmēr atved krastā. Dažādi sižeti, vārsmas un apraksti, kādos tēlnieki mēģinājuši atrast savai idejai pielietojumu, piemiņas vietas izveidei izmantojot piemērotākos materiālus un izteiksmes līdzekļus, atklāj, ka izvēle bijusi pareiza, jo visus konkursa dalībniekus vienojusi doma un ticība par Latviju un tās valstiskuma ideju, ko savos darbos pauduši abi – Olafs Gūtmanis un Egons Līvs.

Metu konkursa uzvarētāju balvu fondu veido saziedotie līdzekļi rakstnieku piemiņas iemūžināšanai.
Sandra Vensko, LRS Liepājas biroja vadītāja

Svētdien, 14:00 Liepājas muzejā notiks Egona Līva piemiņas balvas ” Krasta ļaudis” svinīgā ceremonija. Pasākumā suminās labāko grāmatu autorus, kuri 2013/2014 gadā radījuši literārus darbus vai realizējuši literāras ieceres, kas sevī ietver un raksturo nacionālo ideju – akcentē un popularizē jūrniecības , patriotisma tematiku mūsdienu literatūrā, grāmatniecībā un citās ar literatūru saistītās jomās. Pasākumā būs klāt izdevēji un rakstnieki, viesi no Rīgas: piemiņas vietas izveides O.Gūtmanim un E.Līvam metu konkursa žūrijas priekšsdētājs Latvijas Rakstnieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Jurkāns, E.Līva piemiņas balvas „Krasta ļaudis” žūrijas priekšsēdētājs Ēriks Hānbergs, Latvijas Jūras akadēmijas, Liepājas Universitātes, Liepājas kultūras pārvaldes , Latviešu valodas un literatūras asociācijas un jūrniecības uzņēmumu pārstāvji. E.Līva piemiņas balvas “Krasta ļaudis” pasniegšanas ceremonija Liepājā notiks jau ceturto gadu un šajā reizē balva ir īpaši nozīmīga – tā izskan rakstnieka un publicista, kinoscenārista Egona Līva 90 jubilejas gadskārtas zīmē. Svinīgajā pasākumā piedalīsies koris ” Intis” diriģentes Ilzes Valces vadībā, viesus sagaidīs Liepājas muzeja darbinieki.

Galveno balvu nominācijā „ Labākā grāmata” jau vairākkārt saņēmuši arī liepājnieki, viņu vidū prozaiķis Ēriks Kūlis, dzejnieks un publicists Olafs Gūtmanis, balva aizceļojusi pie Imanta un Rimanta Ziedoņa ģimenes par grāmatas „ Leišmalīte” sarakstīšanu, balva atrodas arī Liepājas teātra īpašumā par izrādes „ Pūt, vējiņi!” veiksmīgu realizāciju u.c..

Šogad žūrija saņēma pieteikumus no dažādām izdevniecībām – „ Pētergailis”, „ Lauku Avīze”, „ DienasGrāmata”, „ Zvaigzne ABC”, „ Mansards”, no 12 grāmatām divas izvēlētas un atbilstoši konkursa Nolikumam nominētas E.Līva piemiņas balvai „ Krasta ļaudis”. Šogad, kā jau ierasts, dāvanas saņems arī vairāki autori, kuru devums literatūrā ne mazāk svarīgs un īpaši atzīmējams.

Organizatori: Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļa sadarbībā ar Liepājas kultūras pārvaldi, Liepājas Universitāti, Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociāciju, Latvijas Jūras akadēmiju un citām sabiedriskām organizācijām. Organizatori aicina ikvienu apmeklēt un kuplināt literātu svētkus Liepājas muzejā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *