MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Liepājas „Tējas istabā” ar oriģināllugas lasījumiem uzstāsies dramaturģe Aiva Birbele

Otrdien, 3. jūnijā „Tējas istabā” Fr.Brīvzemnieka ielā 28 plkst. 18.30 ar oriģināllugas lasījumiem uzstāsies dramaturģe Aiva Birbele. Vakara gaitā muzicēs Baiba Dēķena un grupa „Incognito”, paredzēts brīvais mikrofons literāriem lasījumiem.

“Tirgoju dzīvi lugu formātā! Rakņājos raksturu dzīlēs, kolekcionēju dīvainības”, twiterī raksta Aiva Birbele. 2010. gadā iestudēta Aivas Birbeles stand-up komēdija “Tāda es esmu” ar Zani Daudziņu galvenajā lomā, kas ir komiski nopietns mēģinājums celt latviešu sievietes pašapziņu. 2009.gadā Aiva Birbele izvirzīta Gada balvai literatūrā dramaturģijas jomā par lugu “Koridors”. 2011. gadā Liepājas Olimpiskajā centrā notika Aivas Birbeles un izrāžu apvienības “Panna” izrāde “Puse no sirds”.

Toreiz portālam www.liepajniekiem.lv/ viņa sacīja: “Apzinos, ka esmu veiksminiece, jo neilgā lugu rakstīšanas periodā piedzīvoju divas pirmizrādes un gaidu vēl divas. Esmu uzklausījusi gan sajūsmu, gan skarbu kritiku un vēl mācos uztvert abas. Visvairāk vēlos, lai man būtu iespējas mācīties vēl un piedzīvot atkal jaunus iestudējumus. Jo kā teicis viens pazīstams dramaturgs, “par neveiksmīgu lugas iestudējumu vēl briesmīgāk ir nebūt iestudētam vispār””. 2011. gada nogalē Latvijas Nacionālajā teātrī iestudēja Aivas Birbeles ironisko stāstu “Kapusvētku PR” Valda Lūriņa režijā. Izrāde ir par un ap gatavošanos kapusvētkiem, bet patiesībā tas ir stāsts par to, kā cilvēkam dzīvot savējo, ne citu personu dzīvi. 2013.gadā Aiva Birbele ar panākumiem piedalījās dramaturģijas lasījumos “10 minūtes slavas”.

Aiva smejoties atzīst, ka neskatoties uz vēlmi lugas rakstīt jau agrā jaunībā, dramaturģijai viņa pievērsusies četrdesmitgadnieces krīzes rezultātā. Līdz šim Aivai izveidojusies regulāra sadarbība ar režisoru Juri Rijnieku un viņas lugas iestudētas ne tikai Latvijas Nacionālajā teātrī, bet arī amatierteātros. Šogad Aiva Birbele kopā ar citiem dramaturgiem piedalījās Dirty Deal Teatro rīkotajā meistarklasē, kur savu darbu prezentēja kopā ar bērnu, kas devis ideju lugai un ar ko kopā strādājusi meistarklasē. Pašlaik Latvijas Radio dzirdama Aivas Birbeles jauniešu auditorijai rakstītās lugas „Būda mežā” radioizrāde.

Aiva Birbele ir arī viena no DARBNĪCAS (www.darbnicas.lv/) komandas, kura iniciē un realizē pastāvīgas un īstermiņa apmācības darbnīcu formā, kur interesenti līdzās teorētiskām zināšanām apgūst iemaņas to pielietošanai praksē. DARBNĪCAS ir alternatīvas apmācības sistēmas un radošuma attīstības bāze topošiem un praktizējošiem teātra un kino profesionāļiem. Apmācība notiek iespējami augstākajā profesionālajā līmenī.

“Starp citu, Tarantino ir teicis, ka aktiermāksla ir pamats, kas būtu jāiziet katram, lai viņš varētu kaut ko uzrakstīt, jo tikai tad, kad tu pats esi ar tekstu rokās, tu saproti, ka visi tie skaistie simboli, dziļās domas – tas nedarbojas,” stāsta Aiva, kas reiz arī pati studējusi aktiermeistarību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *