MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Ar gardumu tirdziņu un lustīgu danču vakaru Valmiermuižā svinēs Pavasara saulgriežus

Lai sagaidītu pirmos pavasara vēstnešus, 21. martā pie „Valmiermuižas alus” darītavas norisināsies Pavasara saulgriežu svinības. No pl. 11:00 – 15:00 mājražotāju labumu tirdziņš, radošās darbnīcas, mielošanās un vakarpusē, pl. 19:00, lustīgs danču un latvisko tradīciju vakars.

Lauku labumu tirdziņš “Ar Gardu Muti Valmiermuižā”

Kad dienas garums sāk pārspēt nakti, laiks sakopt savas mājas un gatavoties pirmajiem lauku darbiem. Pavasara saulgrieži ir laiks, kad mostas daba un svētku galdam sniedz svaigus zaļumus un pirmos dīgstus. Šajos svētkos īpaša loma ir saulei, tamdēļ, godinot sentēvu tradīcijas, arī mājražotāji būs sarūpējuši ne vienu vien apaļas formas cienastu – plāceņus, maizes rikas, siera rituļus, biezpiena bumbiņas un citus labumus. Savukārt amatnieki un čaklie rokdarbnieki rūpēsies par to, lai, novelkot biezās ziemas drānas, pa rokai vienmēr būtu kāda krāšņa greznumlieta pašam un izsmalcināts rotājums mājai un sētai.

Latvisko Pavasara saulgriežu tradīciju izzināšana

Olu ripināšana un šūpoļu kāršana ir neatņemamas Lielās dienas tradīcijas, kuras izzināsim un piedzīvosim kopā ar tradīciju kopu “Griezes”, veicot svinību rituālus, ejot rotaļās un pieskandinot sētu ar lustīgām Lielās dienas dziesmām. Savukārt, lai apgūtu kādu jaunu prasmi, kopā ar dabas izglītības centru “Vecupītes” un biedrību “Zaļā pēda” varēs pagatavot sev tīkamu putnu būrīti, piedalīties izzinošās spēlēs un radošajās darbnīcās par dabu. Un, ja pirkstu veiklība ļauj, tad kopā ar rokdarbu meistari Rutu varēs kā aplūkot rotāto matu lentu darināšanu, tā arī pagatavot to pašam. Bērnus kā allaž priecēs zirgu izjādes Valmiermuižas pils parkā un tradīcijām apvītā Lielās dienas šūpošanās.

Svētku mielošanās

Sendienās mūsu senčiem kvieši bija liels dārgums, tādēļ ēdienos tos gatavoja tikai uz pašiem smalkākajiem godiem. Un, lai arī šo svētku galds kā īsteniem latviešiem būtu bagātīgi klāts, talkā nāks “Valmiermuižas alus” meistari, kuri pēc alus baudītāju ieteikumiem un ilgiem bagātīgas garšas meklējumiem, galdā cels nefiltrēto Valmiermuižas kviešu alu, kurā jaušams iesala saldums, vasarīgs apiņu atspirdzinošais skābums un smalka, noturīga putu cepure. Savukārt, Valmiermuižas pavāri būs sarūpējuši Lielās dienas svētku smeķi – saimes pavardā gatavotus kraukšķīgus biezpiena plāceņus, papildinot ar īstenu lauku krējumu.

/Ieeja bez maksas/

Pavasara saulgriežu tradīciju vakars

Kad dienas darbi paveikti, māja uzspodrināta un svētku galds jau klāts, tad laiks lēkt dančos un lustēties, tamdēļ vakarpusē, pl. 19:00, Valmiermuižas klētī svinēsim svētkus kopā ar postfolkloras grupu “Teikas Muzikanti”, kuri ne vien muzicēs, bet arī ierādīs latvju danču soļus kā lieliem, tā maziem. Grupas sastāvā ir pieci jautri, muzicējoši jaunieši, kuri dzīvē dara to, kas viņiem patīk, reizē arī turpinot un izkopjot tautas tradīcijas, tautas mūziku un deju.

/Biļešu cena: 7,00 € , tās var iegādāt iepriekšpārdošanā “Biļešu Pradīze” kasēs un Valmiermuižas tirgotavā pie alus darītavas/

PAVASARA SAULGRIEŽU SVINĪBU PROGRAMMA:

21. martā, Valmiermuižā

TIRDZIŅŠ „AR GARDU MUTI VALMIERMUIŽĀ”

TIRGOŠANĀS
11:00 – 15:00 Mājražotāju un amatnieku sarūpēti labumi, pirmie pavasara zaļumi

MIELOŠANĀS
11:00 – 15:00 Klēts pagalmā saimes pavardā gatavoto biezpiena plāceņu garšošana
11:00 – 15:00 Pavasara saulgriežu svētku mielasta – cepts cauraudzis, zaļumu biezpiens, pašu gatavots siers ar garšaugiem, lapu salāti – baudīšana Valmiermuižas „Alus virtuvē”
11:00 – 15:00 Alus meistaru izlolotā vasarīgā Valmiermuižas kviešu alus baudīšana

LUSTĒŠANĀS
11:00 – 14:00 Olu krāsošana un ripināšana, šūpošanās un Pavasara saulgriežu tradīciju izzināšana kopā ar tradīciju kopu “Griezes”

DARBOŠANĀS
11:00 – 14:00 Putnu būrīšu darināšana kopā ar dabas izglītības centru “Vecupītes”
11:00 – 14:00 Izzinošas spēles un radošās darbnīcas par dabu “Daba mostas” kopā ar biedrību “Zaļā pēda”
11:00 – 14:00 Rotāto matu lentu gatavošanas prasmes ierādīšana
10:00 – 14:00 Izjādes ar zirgiem Valmiermuižas pils parkā

/Ieeja bez maksas/

PAVASARA SAULGRIEŽU TRADĪCIJU VAKARS

19:00 – 23:00 Lustīgi latvju danči un sadziedāšanās kopā ar postfolkloras grupu “Teikas Muzikanti”

/Biļešu cena: 7,00 € , tās var iegādāt iepriekšpārdošanā “Biļešu Pradīze” kasēs un Valmiermuižas tirgotavā pie alus darītavas/

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *