MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 1 9    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Latvija 2019
KULTŪRAS DZĪVES APSKATS

Eiropas Padomes eksperti aicina atlikt administratīvi teritoriālo reformu

Eiropas Padomes eksperti ir secinājuši, ka Latvijas valdība nav ievērojusi demokrātijas principus administratīvi teritoriālās reformas ieviešanas procesā, līdz ar to ir aicinājuši reformu atlikt, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Eiropas Padomes eksperti ir ieteikuši atlikt administratīvi teritoriālo reformu, secinot, ka administratīvi teritoriālās reformas procesā konsultācijas ar iedzīvotājiem un pašvaldībām nav bijušas atbilstošas un savlaicīgi veiktas, bet gan formālas, tādējādi pārkāpjot Eiropas vietējo pašvaldību hartu.

Ekspertu redzējumā vietējās demokrātijas kopējā situācija Latvijā ir pasliktinājusies kopš pēdējā uzraudzības ziņojuma, ko kongress pieņēma 2018. gadā.

Pēc Lemberga sacītā, ekspertu ziņojumā arī uzsvērts, ka ekspertu ieskatā vietējo pašvaldību finansiālā autonomija samazinājusies dažu centrālās valdības finansiālo un fiskālo lēmumu rezultātā saistībā ar 2020. gada valsts budžetu, kura daļu veido arī pašvaldību budžeti.

Sākotnējā ziņojumā Saeimai un valdībai ieteikts nodrošināt, ka pienākumus vietējai pašvaldībai nodod līdz ar attiecīgiem finanšu resursiem, un norādīts, ka jebkādi soļi, kas mazina vietējo pašvaldību finansiālo kapacitāti, negatīvi ietekmē to spējas brīvi pildīt savas funkcijas. “Tas, ko mēs visu laiku prasām, tas atbilst Eiropas Padomes demokrātiskas valsts principiem, bet diemžēl no valdošās koalīcijas puses Latvijā šie principi tiek pārkāpti,” uzsvēra Lembergs.

“Tāpat ņemot vērā iepriekš minēto, eksperti uzskata, ka Latvijas centrālajai valdībai, tā vietā, lai censtos novērst un aizliegt, būtu jāļauj pašvaldībām, kas to vēlējās, pabeigt aptaujas par reformu,” norādīja Lembergs, turpinot, ka viens no veidiem kā piemērot hartu ir veidot tautas nobalsošanu. “To ministrija aizliedza, bet eksperti uzskata, ka tas ir pareizākais ceļš,” piebilda politiķis.

Tāpat demokrātijas sargi secinājuši, ka pašvaldības faktiski nav piedalījušās reformas izstrādē, jo plānu izstrādājuši tikai attiecīgās ministrijas eksperti. Līdz ar to viņi prasa no valdības izstrādāt izsmeļošu, visaptverošu stratēģiju, kurā ir iesaistīta ne tikai viena puse, bet tiešas un godīgas sarunas ar vietējām pašvaldībām. “Tas nozīmē sarunas, kurās valdības nodomi var tikt apspriesti un, iespējams, pat noraidīti kā pretēji pilsoņu gribai un vēlmēm,” norādīja Lembergs.

Ziņojumā uzsvērts, ka novadi nav tikai ģeogrāfisks valsts teritorijas dalījums, ko valdība var vienkārši pielāgot, paplašināt vai samazināt kā Lego klucīšus, tos brīvi pārvietojot. Novadi pirmām kārtām ir tie veidojumi, kuros attīstās iedzīvotāju dzīve, veidojas dzīves telpa ar savu vēsturi (dažreiz gadsimtiem senu), atmiņām un identitāti, jo īpaši laukos. “Tā viņi vērtē mūsu valdības pieeju novadu reformai,” piebilda Lembergs.

Tāpat eksperti secinājuši, ka praksē ignorēti publiskā kapitāla īpašumtiesību jautājumi, personāla un iestāžu nodošana, kā arī parāda sloga sadale un iespējamā fiskālā sloga maiņa. Tāpat norādīts, ka “Latvijas iestāžu līdzšinējai likumdošanas un grāmatvedības pieejai ir ļoti negatīvas sekas attiecībā uz Latvijas pašvaldību budžetiem.”

“Tālāk jau strādās Latvijas Pašvaldību savienība. Normāli būtu, ja ņemtu vērā šīs rekomendācijas un reformu apturētu, ņemot vērā demokrātiskas valsts principus. Tas būtu pareizais gājiens,” uzsvēra Lembergs.

Viņš pauda cerību, ka ministrs Juris Pūce (AP!) labos pieļautās kļūdas. Tajā pašā laikā Lembergs norādīja, ka kopumā šī valdība ir antidemokrātiska un viņiem demokrātisko tiesību normas neeksistē. “Tā kā es nebūšu pārsteigts, ja viņi to visu ignorēs,” izteicās Lembergs.

Foto: F64

Lasīt vairāk

Lembergs: Pašvaldību robežu grozīšana nesamazinās nabadzības risku Latgalē un Vidzemē

janvāris 30, 2020 • Informācija, Latvija • Views: 229

Latgalē nabadzības risks ir trīs reizes lielāks nekā Rīgā – un valdība to plāno mazināt ar robežu grozīšanu, kas ir absurds, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs. Kā zināms, Latvijā 2018. gadā nabadzības riskam bija pakļauti 434 tūkstoši jeb 22,9%

Lembergs: Eksperti ir pārliecināti, ka novadu reforma nedos pozitīvu efektu Latvijai

decembris 16, 2019 • Informācija, Latvija, Notikumi • Views: 399

Ventspils pilsētas un novada apvienošanai nav nekāda sociālekonomiska pamata, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs. Kā zināms, Ventspils pilsētas dome aicinājusi Saeimu ievērot labas likumdošanas principu un likumprojektā “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto

Lembergs: Novadu kartei nav nekāda sakara ar saprātīgu tautsaimniecības attīstību

novembris 13, 2019 • Informācija, Latvija, Notikumi • Views: 475

Vienīgais administratīvi teritoriālās reformas veicēju pamatojums nepieciešamībai Ventspils novadu pievienot Ventspils pilsētai ir nepietiekams iedzīvotāju skaits. Tajā pašā laikā Līvānu novads, kurā iedzīvotāju skaits ir pat mazāks nekā Ventspils novadā, varēs pastāvēt

Muzikālā izrāde bērniem “Vilkam tāda dvēselīt’” dodas turnejā pa Latviju

janvāris 17, 2019 • Aktuāli, Dziesma / Deja, Informācija, Latvija, Notikumi • Views: 703

Turneju pa Latviju uzsākusi muzikālā izrāde bērniem, kas balstīta pērn rudenī izdotā albuma “Vilkam tāda dvēselīt’” materiālā. Tas savukārt radīts 2018. gada jūlijā notikušajiem bērnu vokālo ansambļu koncertiem Dailes teātrī Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju

Lembergs: Dziesmu un deju svētku dalībnieku gājiens organizēts ļoti neprofesionāli

jūnijs 26, 2018 • Dziesma / Deja, Informācija, Latvija, Notikumi • Views: 5056

Ventspils mērs Aivars Lembergs otrdien, 26. jūnijā, preses konferencē asi kritizēja Dziesmu un deju svētku dalībnieku gājiena organizēšanu. Pēc Lemberga domām, gājiens tiek organizēts ļoti neprofesionāli. Lembergs uzsvēra, ka gājiena organizēšana ir ļoti smalka lieta un tā

Ar pasaulslaveno Vijoļkoncertu noslēgsies Pētera Vaska festivāls Cēsīs

aprīlis 23, 2018 • Aktuāli, Cēsu novads, Informācija, Latvija, Notikumi • Views: 1024

Sestdien, 28. aprīlī, koncertzālē “Cēsis” izskanēs festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” noslēguma koncerts “Tālā gaisma”. Festivāla īpašie viesi būs somu diriģents Juha Kangass, kura vadībā muzicēs kamerorķestris “Sinfonietta

Valmieras teātris ar izrādi “Rudenīgais blūzs” aprīlī dosies viesizrādēs pa Latviju

aprīlis 10, 2018 • Informācija, Latvija, Notikumi • Views: 858

Valmieras drāmas teātris ar traģikomēdiju “Rudenīgais blūzs” no 11. līdz 15. aprīlim viesosies vairākās Latvijas pilsētās: 11. aprīlī – kultūras namā “Lielvārde”, 12. aprīlī – Krustpils kultūras namā, 13. aprīlī – Līvānu kultūras centrā, 14. aprīlī –

Dalder.lv – ērtākie sludinājumi Latvijas novados dzīvojošajiem!

februāris 12, 2018 • Informācija, Latvija • Views: 1238

Sludinājumi ir aktuāli jau kopš cilvēka attīstības pirmsākumiem un tas ir viens no senākajiem reklāmas veidiem. Arī Latvijas iedzīvotāji ļoti aktīvi izmanto sludinājumus lai pārdotu automašīnas, nekustamos īpašumus, koncertu biļetes un saimniecībai nepieciešamās lietas.

Liepājas teātris ar izrādi “Mīlestības neprāts” viesosies Ogrē un Bauskā

janvāris 9, 2018 • Informācija, Latvija, Notikumi • Views: 1314

14. februārī (Ogres Kultūras centrā) un 15. februārī (Bauskas Kultūras centrā) būs iespējams noskatīties Dž. Dž.Džilindžera iestudēto traģikomēdiju “Mīlestības neprāts”. Iestudējums tapis pēc franču dramaturga Žoela Pomrā lugas “Abu Koreju atkalapvienošanās”.