MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Vasaras Saulgriežu noskaņas Jāņkalnā Turaidā

Turaidas muzejrezervātā 21. jūnijā no plkst. 18.00 līdz 21.00 visi aicināti smelties senas un mūsdienīgas zināšanas par pļavu augiem un Jāņu vainagiem, izjust savu piederību dabai un tautas tradīcijām, kā arī gūt spēkus un enerģiju visai vasarai un gadam.

Mūsu tautas skaistā tradīcija sagaidīt vasaras pilnbriedu ar vainagiem, darinātiem no dažādiem augiem, ziediem un lapām, parādīta teicēju stāstos, kurus grāmatā „100 vainagi Latvijai” apkopojusi etnogrāfe Indra Čekstere. Tiekoties ar grāmatas autori, uzzināsim kā latvieši dažādos novados, svinot skaistos vasaras saulgriežu svētkus, godina ziedēšanu dabā un cilvēkā. Ikkatra cilvēka vainaga stāsts ir veltījums Latvijai tās 100 gadu jubilejā.

Sarīkojums notiks vietā, kur daudzus gadus uzkrāta enerģija, svinot Vasaras saulgriežu svētkus līdz saullēktam. Tagad šajā vietā izaugusi skaista pļava, kas bagāta ar daudzveidīgām puķēm. Turaidas muzejrezervāts ir izveidojis ceļvedi Jāņu zāļu meklēšanai, kur atrodamas ziņas par augiem gan botāniķu skatījumā, gan tautas tradīcijās, savukārt noskenējot QR kodu, būs iespējams noklausīties etnogrāfes Indras Čeksteres aizraujošo stāstījumu par pļavas augiem.

Pastaigu pļavā kopā ar Indru Čeksteri vadīs ceļveža veidotāja Margita Poriete. Atsevišķās pļavas vietās jāņuzāles varēs arī plūkt, lai iepītu tās vainagā. Vainagos varēs iepīt arī iepriekš sagādātās puķes. Vairākus vainagu vīšanas veidus ierādīs Margita Poriete un Dr. agr. Baiba Ošmane.

Vasaras saulgrieži ir gadskārta, kurai ir visvairāk veltītu tautasdziesmu. Tās varēs izdziedāt Jāņu ielīgošanas koncertā kopā ar Rīgas Latviešu biedrības „Rīgas Danču” muzikantiem: solistes Malvīne Mantiniece (Dižkokle), Rozīte Katrīna Spīča (Latgales kokle).

Koncertā būs unikāla iespēja dzirdēt pasaulē lielāko kokli – Dižkokli – basa kokli jeb bāgu, kuras garums ir 209 cm. Savienojumā ar Latgales kokli un citiem tautas mūzikas instrumentiem veidosies iepriekš nedzirdētu skaņu pasaule.

Dižkokle ir Druvienas meistara Riharda Valtera darināta kopija pēc instrumenta izgudrotāja Eduarda Krauksta parauga, kas radīts 1947. gadā un kopš 1958. gada glabājies kādas mājas bēniņos. 2022. gada maijā Dižkokle tika parādīta sabiedrībai un tās unikālā skaņa pārsteidza gan klausītājus, gan erudītus muzikologus.

Rozīte Katrīna Spīča ir četrkārtēja Latvijas tautas muzikantu konkursa pirmās vietas ieguvēja koklēšanā. Malvīne Mantiniece ir vienīgā koklētāja Latvijā, kas gandrīz pilnībā apguvusi Dižkokles iespējas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *