MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Jūrmalas pilsētas muzejā Valda Brauna fotoizstāde „Sāļie vēji”

5. februārī tika atklāta Valda Brauna fotoizstāde „Sāļie vēji”.  „Sāļo vēju” fotogrāfijas tapušas pagājušā gadsimta 70-80-tajos gados, kad jūrā netrūka zivju un lomus neierobežoja stingri noteiktie limiti. Ierobežoja gan zvejai un fotogrāfam aizliegtā pierobežas zona, tomēr darbs kūsāja. Tīkli un zivis ņirbēja, reņģu un brētliņu lomi nāca neatturamā straumē.

Valda Brauna spilgti melnbaltie attēli iemūžinājuši zvejnieku pārliecinošo klātbūtni Staldzenē, Kolkā, Mērsragā, Bērzciemā, Engurē, Apšuciemā, Lapmežciemā, Mangaļsalā, Tūjā, Skultē, Svētciemā. Visapkārt Latvijas jūras robežai. Ikdienas darba ainas ir neatgriezeniskā laika apzīmogotas. Tās pieder vēsturei, tāpat kā kādreiz pierastā Latvijas ainava – zvejniekciemu tīklu būdas. Fotogrāfa aicinājums licis Valdim Braunam sekot šiem zvejnieku dzīves mirkļiem gan jūrā, gan arī krastā. Prieka pēc radītā kolekcija ar saules un vēja aprautajām zvejnieku sejām tagad iezīmē neiztrūkstošu vaibstu Latvijas – jūras valsts – vēsturē.

Valdis Brauns ir stingrs savos fotomākslinieka uzskatos. Melnbaltais foto ir īsta bauda. Vējš, kaijas, viļņi, akmeņainā jūrmala tā izpaužas daudz kontrastaināk. Valda Brauna fotogrāfijās ir dokumentēts mūsu piekrastes dzīves ritms. Tā ir brīnišķa neskarta pasaule, kuru Valdis ir iztraucējis tikai ar fotokameras klikšķi. Saudzīgi, neuzbāžoties, līdzās pastāvot fiksējis vērtīgas laikmeta liecības, kas tagad apkopotas fotogrāfiju kolekcijā “Sāļais vējš”.

“Sāļais vējš” atspoguļo arī sava laika sociālās fotogrāfijas estētiku, kas prasīja “dzīvi un sociālistisko īstenību apliecinošu”, visnotaļ pozitīvisma gaisotnē traktētu reālistisku mākslu. Zvejnieku dzīves konkrētība Valda Brauna daudzajās foto dokumentācijās pārtop vispārinājumā, jo autora mākslinieciskais skatījums balstās uz realitātes faktora izvērtējumu.

Valda Brauna darbi ir gan vērtīgi fotodokumenti ar konkrētās dzīves realitātes prozu, visu detaļu sīkumiem un zvejnieku vides gaisotni, gan arī dāsni sniedz no skaidras mākslinieciskās formas izrietošu baudījumu. Meistars strādājis klasiskajā melnbaltajā tehnikā. Un visbeidzot, Valdis Brauns ir izteikts romantiķis. Pat noskaņās skarbākie sižeti tiek poetizēti. Fotogrāfiju autors it kā neapstrīd zvejnieku darba sūrumu, bet visur redzama skaidra norāde uz tā skaistumu.

Valda Brauna fotoizstāde „Sāļie vēji” Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāma līdz 9. martam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *