MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Izstāde Aizputes novadpētniecības muzejā

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra tautas lietišķās mākslas studija “Kursa” šogad svin studijas pastāvēšanas 55 gadu jubileju. Atzīmējot šo gadskārtu, janvārī Liepājas muzeja Lielajā zālē tika atklāta vērienīga studijas dalībnieku darbu izstāde “Mozaīka”, kas, sākot ar 10.februārī, būs apskatāma arī Aizputes novada iedzīvotājiem Aizputes novadpētniecības muzeja izstāžu zālē.

No studijas dibināšanas dienas 1958. gada aprīlī, kad kopā sanāca vien dažas dalībnieces, viņu vidū Alma Pirkule un Vilma Otrupe, kuras joprojām aktīvi darbojas studijā, dalībnieku skaits gadu gaitā ir mainījies. Ir bijis laiks, kad studijā darbojās ap 150 dalībnieku. Šobrīd studijā aktīvi darbojas 50 dalībnieku, pārstāvot dažādas tautas lietišķās mākslas nozares. Studijas meistaru radošums izpaužas rokdarbu, tekstīliju, dzintarapstrādes, pinumu un keramikas nozarēs. Jubilejas izstādē „Mozaīka” būs apskatāmi audēju, adītāju, pinēju, dzintara apstrādātāju, keramiķu, kokapstrādātāju un rokdarbnieču radītie darbi.
Tautas lietišķās mākslas studijai „Kursa” pamatus 1958. gadā likusi tekstilmāksliniece Erna Ošele, izveidojot audēju un rokdarbnieču pulciņu. 1965. gadā pulciņa vadību pārņēma un 28 gadus vadīja ilggadējā studijas dalībniece, Tautas daiļamata meistare Erna Pumpure. No 1993. gada studiju vada Tautas daiļamata meistare Ilma Rubene, mākslinieciskā konsultante ir Milda Dīriņa. „Kursas” dalībnieki joprojām ierosmi rod tautas mākslā, īpaši pievēršoties un izceļot Lejaskurzemes novada tradīcijas.

2008. gadā XXIV Vispārējo latviešu Dziesmu un XIV Deju svētku izstādē Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā studijas „Kursa” darbu klāsts tika atzīts par bagātīgāko. Studijas „Kursa” rīkotās izstādes ir daudzveidīgas, tā vienmēr cenšas strādāt ne tikai ar etnogrāfisko materiālu, bet arī sekot līdzi mūsdienu modes tendencēm. To apliecina arī TLMS „Kursa” dalībnieku pievēršanās moderno rokdarbu veidiem, piemēram, šķīstošās plēves tehnikai. Tieši tas, ka „Kursas” meistares rada darbus, ievērojot tradīcijas un saglabājot etnogrāfisko vērtību, tajā pašā laikā sekojot līdzi laika garam un jaunākām tendencēm, veido šīs studijas veiksmes stāstu, kas rezultējas ikvienai paaudzei saprotamos, pazīstamos un tuvos tautas lietišķās mākslas darbos.

„Kursa” savus darbus ir rādījusi ne tikai Baltijas valstīs, bet arī tālu pasaulē: Gruzijā, Krievijā, Polijā, Vācijā, Ungārijā, Nīderlandē, Skandināvijas valstīs, kā arī citos kontinentos – Kanādā, Šrilankā, Bolīvijā un Japānā.

Izstādes atklāšana un tikšanās ar studijas dalībniekiem 10. februārī plkst. 18.00. Izstāde būs apskatāma līdz 15. martam.

Jolanta Berga
Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *