MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Pūces prettiesiskais rīkojums pēc būtības ierobežoja demokrātiju Latvijā uz veselu gadu

Satversmes tiesa par neatbilstošu Satversmei atzinusi vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP!) rīkojumu par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma darbības apturēšanu. Pēc Ikšķiles pašvaldības uzvaras Satversmes tiesā izskanējis aicinājums pārvērtēt teritoriālās reformas kvalitāti. Arī Ikšķiles novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (LZP) uzskata, ka pārkāpumi reformā būtu jāpārvērtē, kas nozīmē, ka jāaptur reformas izskatīšana Saeimā.

Satversmes tiesa šī gada 15. maijā pieņēma spriedumu lietā par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces 2019. gada 25. aprīļa rīkojumu par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas “Ikšķiles novada balsojums” nolikuma darbības apturēšanu” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1. un 101. pantam un Eiropas vietējo pašvaldību hartas 5. pantam. Satversmes tiesa lēmusi, ka Pūces rīkojums, ar kuru apturēta Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas nolikuma darbība, neatbilst Satversmei.

Satversmes tiesa secināja, ka Satversmes 1. un 101. pantā un Hartas 5. pantā, cita starpā, ir ietvertas pašvaldības tiesības uzklausīt attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju viedokli par pašvaldības administratīvās teritorijas robežas izmaiņām.

Satversmes tiesa atzinusi, ka pašvaldībai ir rīcības brīvība savas autonomās kompetences īstenošanā, ņemot vērā Satversmē un citos ārējos normatīvajos aktos noteikto ietvaru un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju likumiskās intereses. Tā kā pašvaldība ir izveidota tieši iedzīvotāju interešu nodrošināšanai, iedzīvotāju viedokļa uzklausīšana ir viens no pašvaldības ikdienas darba elementiem, kuru tā var izmantot dažādos savā kompetencē esošos jautājumos.

To pēc Satversmes tiesas sprieduma atzina arī Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis, norādot, ka viņu satrauc notiekošais valstī, jo ziņas par vietējās demokrātijas situācijas pasliktināšanos Latvijā un Eiropas vietējo pašvaldību hartas neievērošanu nav valstij glaimojošas.

“Tagad to apliecina arī Satversmes tiesas spriedums, un tas uzskatāmi parāda, ka tomēr ir jādara viss iespējamais, lai mēs atkal kļūtu par piemēru citām valstīm un attīstītu demokrātiju. [..] Īstenojot reformu, ir jāuzklausa un jāņem vērā iedzīvotāju viedoklis, jo tas skar viņu dzīvi. Manuprāt, jau iepriekš izskanējušie ekspertu ieteikumi un tagad arī Satversmes tiesas spriedums, kā arī ārkārtējās situācijas radītie izaicinājumi valdībai un Saeimai ir nopietni jāņem vērā, turpinot darbu pie administratīvi teritoriālās reformas. Mums ir nepieciešamas kvalitatīvi izstrādātas pārmaiņas,” paudis Kaminskis.

Tikmēr Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš atzīst, ka Ikšķile gatavojas nākamajam procesam Satversmes tiesā. “Beidzot man pašam personīgi un arī pašvaldībai ir ticība, ka Latvijā ir tiesiskums un tiek izvērtēts un arī tiks ievērots likums, bet šis process ir bijis gada garumā pietiekami smags,” pauda Trapiņš.

“Mēs turpināsim uzsākto, jo nebūtu loģiski, ja mēs uzsākto tagad pamestu pusceļā. Bet te ir viena cita problēma – kaitējums, kas tika nodarīts Latvijas demokrātijai, pašvaldību iedzīvotājiem, kuri nevarēja izteikt savu viedokli tādā veidā, kas arī būtu ļoti saistošs reformas izstrādei,” pauda Trapiņš, norādot, ka reforma tagad būtu jāatgriež atpakaļ un neizdarītās lietas jāpaveic.

Jāatzīmē, ka arī Eiropas Padomes eksperti eksperti secinājuši, ka administratīvi teritoriālās reformas procesā sarunas ar iedzīvotājiem un pašvaldībām nav bijušas atbilstošas un savlaicīgas, bet gan formālas, tādējādi pārkāpjot Eiropas vietējo pašvaldību hartu. Ministrija nevis mudinājusi organizēt neformālas aptaujas, lai uzzinātu iedzīvotāju uzskatus, bet šādas aptaujas kavējusi un dažos gadījumos pat aizliegusi.

Lai arī Satversmes tiesa ir secinājusi, ka ministrs Pūce ir “gājis par tālu”, atceļot Ikšķiles novada nolikumu, Saeima pagaidām vēl nav atteikusies no ieceres skatīt novadu reformu. Vai tas nozīmē, ka iedzīvotāju viedoklis valdošās koalīcijas politiķiem joprojām ir vienaldzīgs?

Foto: F64

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *