MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 1 9    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Alūksnes muižas parkā atjaunots Fītinghofu dzimtas mauzolejs

Ar ES fondu līdzfinansējumu atjaunots Fītinghofu dzimtas mauzolejs, kas ir viens no Alūksnes muižas parka ievērojamākajiem arhitektūras objektiem. Tas atrodas parka tālākajā austrumu stūrī. Mauzolejs ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas celts 1831. gadā, Paula fon Fītinghofa laikā pēc arhitekta J. V. Krauzes projekta.

Celtnē skaidri atainotas ampīra stila norieta iezīmes. Kapliča veidota kā cilindriska centrālbūve un tās kupols interjerā simbolizē debesis. Mauzoleja iekštelpā ierīkoti četri diagonāli sakārtoti pusloka logi, lai varētu salasīt uzrakstus uz marmora piemiņas plāksnēm, kas agrāk atradās pie sienas. Zem Mauzoleja grīdas izmūrētajās pagraba telpās atradušās baronu dzimtas kapenes. 1900. gadā Mauzoleja centrālā daļa tika aizbērta. Vēlākā laikā apslēptās mantas meklētāji celtnes telpas vidusdaļā uzlauzuši grīdu un kapenes izpostījuši.

Restaurējot Mauzoleju tika pilnībā saglabāts tā oriģinālās substances apjoms, kā arī veikti labiekārtošanas darbi piegulošajā teritorijā. Projekta ietvaros tika izveidota arī interaktīva projekcija par parka radītāju Fītinghofu – Šēlu dzimtas gadsimtiem godā turētajiem ideāliem.

Parkā atrodas arī laterna pie norādes zīmēm pirms mauzoleja, kas aprīkota ar audioierakstu. Tā trīs valodās aicina apmeklētājus izzināt, ko varētu pastāstīt mauzolejs, bet interaktīvā projekcija mauzolejā no plkst. 10:00 rītā līdz 22:00 vakarā četrās valodās stāsta par Fītinghofu-Šēlu dzimtas stāstu un rada noskaņu dažādām pārdomām.

Mauzolejs Alūksnes muižas parkā ir viena no septiņiem objektiem, kas iegūst jaunu elpu Vidzemes kultūrvēsturisko vērtību atjaunošanas projektā “Gaismas ceļš caur gadsimtiem”, ieguldot arī #esfondi līdzfinansējumu gandrīz 1,9 milj. eiro apmērā. Mauzoleja atjaunošanas darbus veica Alūksnes novada pašvaldība.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *