MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Ventspils Kamermūzikas dienas – Patmosas vīzija un Cantus Annae

28.10.2022., 19:00, Ventspils Mūzikas vidusskola, koncertzāles “Latvija” Lielā zāle uzstājas: Guntars Freibergs (sitaminstrumenti), Ilze Grēvele – Skaraine (soprāns), Aigars Reinis (ērģeles).

Programmā: Petr Eben “Landscapes of Patmos”, Andris Dzenītis “Answers”, Rihards Dubra “Cantus Annae”.

Ventspils Kamermūzikas dienu 2022. gada noslēdzošā koncerta idejas autors ir Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogs, izcilais sitaminstrumentālists Guntars Freibergs. Noslēdzošajam koncertam jābūt īpaši krāšņam, tādēļ tika izdarīta izvēle – rīkot laikmetīgās mūzikas notikumu sitaminstrumentiem, ērģelēm un balsij. Guntars Freibergs sev par partneriem aicinājis izcilo ērģelnieku, Rīgas Doma mūzikas direktoru Aigaru Reini un daudzsološo dziedātāju Ilzi Grēveli – Skaraini. Aigars Reinis savulaik ir nācis talkā Ventspils Mūzikas vidusskolai kopīgi ar Rīgas Domu rīkojot ungāru improvizācijas meistara Lāslo Fašanga meistarklases un koncertus Rīgā un Ventspilī, savukārt Ilze Grēvele – Skaraine ar skolu ir saistīta Riharda Dubras mūzikā – viena no viņas nozīmīgākajām lomām ir Barbara Riharda Dubras operā “Suitu sāga”. Skolas pedagoga, komponista Riharda Dubras darbs “Cantus Annae” skanēs koncerta otrajā daļā noslēdzot visu festivāla “Ventspils Kamermūzikas dienas” koncertu ciklu.

Aizraujoša un koša ērģeļu un sitaminstrumentu saspēle, muzikāls piedzīvojums ar kulminējošu soprāna pievienošanos Riharda Dubras kantātiskajā darbā. Tā varētu kodolīgi aprakstīt koncertprogrammu “Patmosas vīzijas un Annas dziedājumi” ko klausītājiem būs izdevība dzirdēt festivālā Ventspils Kamermūzikas dienas.

Koncerta pirmās daļas centrālais darbs ir monumentālais čehu komponista un leģendārā ērģelnieka Petr Eben kompozīcija “Landscapes of Patmos” (1984), kas ir viens no vairākiem komponista darbiem, kurā viņš meistarīgi apvieno ērģeļu skanējumu ar citiem instrumentiem, šajā gadījumā sitaminstrumentiem. Kā saka pats komponists, ērģeļu mijiedarbība ar sitaminstrumentiem ir īpaši izdevīga, jo neuzliek ērģeļu skanējumam nekādu robežu. Tās var joprojām izpausties visā skanējuma bagātībā un sitaminstrumenti vēl vairāk paspilgtina un izceļ jebkuru no ērģeļu tembriem.

Petr Eben opusa pamatā ir bibliskas ainas no Jāņa Atklāsmes grāmatas no kā arī aizgūts nosaukums “Landscapes of Patmos”, jo kā zināms minētajā grāmatā aprakstītās vīzijas Jāni piemeklēja Grieķijas nelielajā Patmosas salā. Izvērstais darbs sastāv no piecām daļām: “Aina ar ērgli”, “Aina ar vecajiem”, “Aina ar templi”, “Aina ar varavīksni” un “Aina ar zirgiem”. Centrālā daļa ir “Aina ar templi”, kas kompozicionāli atrodas skaņdarba vidū kā trešā daļa. Noslēdzošajā daļā “Aina ar zirgiem” komponists izmanto citātus ar Dies Irae un Victimae Paschali raksturīgiem motīviem.

Vēl koncerta pirmajā daļā skanēs Ventspils Mūzikas vidusskolas skolotāja, komponista Andra Dzenīša 2021. gada opuss – veltījums Guntaram Freibergam “Answers” marimbai.

Koncerta otrajā daļā un vienlaikus tā noslēgumā skanēs Riharda Dubras “Cantus Annae”, ar kuru atgriežamies bibliskajā kontekstā. Rihards Dubra, daudzu sakrālu kordarbu autors, lieliski pārzina šo materiālu, un šoreiz viņa lasījumā mums ļauts izdzirdēt Vecās Derības pravieša Sāmuela mātes Annas balsi. Tas ir stāsts par sievietes neauglību, viņas vēršanos pie Dieva ar lūgumu dot viņai bērnu, pretī solot šo bērnu nodot Dieva kalpībā. Annas lūgšana tiek uzklausīta un viņas solījums – izpildīts. Annas pateicības vārdus mēdz salīdzināt ar Jaunavas Marijas slavinājuma vārdiem Jaunajā Derībā – Magnificat. Rihardu Dubru Vecās Derības teksts ir rosinājis gleznot ne tikai monumentāli panorāmisku fonu galvenās varones pārdzīvojumiem un vārdiem, bet, tā vien šķiet, iedzīvināt mūzikā arī citus tēlus, domu, jūtu sabiezinājumā ļaujot atblāzmoties arī Annas sarunu biedram – visuvarenajam Dievam. Neizpaliek arī rituāla atbalsis, liekot lietā sitaminstrumentu – dzīves ritma, sirdspukstu ritma, rituālu ritma atainotāju – iespējas un dinamiku. Vēloties žanriski definēt Riharda Dubras Annas dziedājumus, tie, visdrīzāk, būtu rada garīgajām kantātēm.

Koncertu finansē Ventspils pilsētas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Biļetes: www.bilesuparadize.lv/lv/event/121991

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *