MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Salnavieši piedzīvo lugas “Vintage jeb vecais + jaunais” pirmizrādi

Salnavas amatierteātrim ir izveidojusies tradīcija – gada nogalē skatītājiem piedāvāt pirmizrādi. Gadu mijā novadniekiem bija iespēja noskatīties vietējās autores Annas Dančas lugu “Vintage jeb vecais+jaunais”.

Lugas darbība norisinās Parīzes modes namā, kur modes dizaina arods ir ģimenes dinastijas mantojums. Anna Danča ir pievērsusies šobrīd aktuālajai tēmai – mantojuma nodošana jaunajai paaudzei. Ne velti autore mazliet vedina skatītajam aizdomāties par dažādu paaudžu attiecībām ikdienā un sarežģītās situācijās. Pati autore komentē, ka luga “Vintage jeb vecais + jaunais” ir viens no tiem gabaliem, ko var dēvēt par “smiekli caur asarām”. Jau kādu laiku atpakaļ Annai bija radusies ideja par šo lugu, taču laiks steidzināja un tā tika uzrakstīta ļoti īsā laikā.

Pateicoties Salnavas teātra režisorei Valentīnai un Salnavas amatierteātrim, skatītājiem, kaut arī “pa atslēgas caurumiņu”, bija iespēja pabūt tālajā Parīzē un iepazīt vintage stilu.

Kas tad īsti ir vintage? Iespējams kā pirmā asociācija saistās ar labi ieturētu vīnu, taču mūsdienās šis jēdziens kļuvis daudz plašāks un atpazīstamāks modes un dizaina jomā, sākot ar apģērbiem un beidzot ar sadzīves priekšmetiem. Vēsturiski, vintage aizsākumi meklējami no 1920.gada līdz 20 gadus pirms mūsdienām. Parasti vintage definīciju lieto, lai aprakstītu kaut ko, kas nav jauns, bet ir novērtēts, labā stāvoklī un pievilcīgs. Izrādi papildināja krāšņie tērpi, kas raksturīgi gan vintage stilam, gan Parīzei.

Anna Danča ir salnaviete, kura pēc profesijas ir agronome. Viņa vēlas aktivizēt Salnavas ļaudis, attīstīt vietējo ražošanu, amatniecību. Anna aktīvi nodarbojas ar zāļu tēju vākšanu, lai gan sev, gan tuviem un tāliem cilvēkiem būtu iespēja saņemt veselībai un skaistumam dabas dāvātās labvēlīgās īpašības.

Par lugu rakstīšanu Anna izsakās tā: “Cenšos uzrakstīt lugu tā, lai skatītājs gan pasmietos, gan aizdomātos, par ko tad viņš pasmējās. Nav nekāda konkrēta prototipa pēc kura tiek rakstīta luga. Viss ir kaut kur atrasts un salikts kopā – kā mozaīka pa gabaliņiem.”

Kopumā Anna Danča ir uzrakstījusi vairākus lugas tekstus, kurus vēlāk kopā ar Salnavas amatierteātri ir atdzīvinājusi uz skatuves. Ar izrādi “Mada pūds” viesojās gan citos Kārsavas novada pagastos, gan tuvajā kaimiņu Ciblas novadā, gan arī tālajā Rīgā. Salnavietes Annas lugas spēlē ne tikai vietējais amatierteātris, bet arī draugu Isnaudas amatierteātris. Piemēram, komēdiju “Miljonārs par katru cenu” isnaudieši izrādīja Ludzas Tautas namā.

Pārsvarā Anna Danča raksta komēdijas, kas ir jautras ar vienkāršiem tekstiem, dodot iespēju režisorei Valentīnai Kirsanovai piesaistīt vietējos pašdarbnieku, kas mīl dziedāt un dejot. Salnavas amatierteātris ļauj ikvienam iesaistīties, tāpēc izrādē piedalījās dažāda vecuma cilvēki. Izrādē noteicošā loma bija Janīnai Ļubkai, kura atveidoja De Muarē kundzi. Pavisam uz skatuves darbojās 21 persona. Anna Danča raksta lugas un labi jūtās arī uz skatuves, iespējams tieši tas ir Salnavas amatierteātra veiksmes atslēdziņa.

Lielu paldies visiem aktieriem, kur pirmssvētkus laiku pavadīja mēģinājumos, lai radītu svētkus citiem, vēl lugas autore Anna Danča un Salnavas amatierteātra režisore Valentīna Kirsanova.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *