MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Mīlas afrodīziji Bauskas pilī

Piektdien, 14. februārī, plkst. 19:00 Visu mīlētāju jeb Svētā Valentīna dienā Bauskas pils muzeja apmeklētājiem būs iespēja uzzināt ar kādiem paņēmieniem pils pastāvēšanas laikā mēģināja pievilināt pretējo dzimumu un kādus ēdienus gatavoja, lai veicinātu lielāku iekāri.

Laika gaitā cilvēku attieksme pret afrodīzijiem bijusi dažāda, tos lietoja, lai ārstētu neauglību, pavedinātu netiklībām, atbrīvotos no kauna sajūtas un lietoja kā burvestību pretlīdzekli. Atklāti runāt par šīm lietām bija grēks, tomēr ir saglabājušies mūku pieraksti, kuros aprakstīti eksperimenti ar augiem.

Vēsturiski, lai pastiprinātu iekāri lietoja gan dažādu augu valsts, gan dzīvnieku izcelsmes produktus un minerālus. Piemēram, vienradža rags viduslaikos un agrīnajā renesanses periodā simbolizēja šķīstību un nevainību. Raga pulveris kalpoja kā spēcīgs afrodīzijs.

Daudzus no preparātiem mūkiem aizliedza lietot uzturā, lai nepavedinātu uz nešķīstām domām. Viņiem vajadzēja lietot anti – afrodīzijus, kas nomāc iekāri, piemēram, mūku piparu jeb viteksa krūmu.

Par Valentīndienas izcelšanos ir vairākas leģendas. Viena no leģendām vēsta, ka Svētais Valentīns bijis priesteris Senajā Romā. Imperators Klaudijs II mūsu ēras 3.gadsimtā aizliedzis jauniem vīriešiem precēties, jo uzskatīja, ka neprecēti vīrieši ir labāki karotāji nekā tie, kuriem ir sieva un ģimene. Sv. Valentīns, kurš sapratis lēmuma netaisnīgumu, nav pakļāvies imperatora pavēlei un turpinājis slepus laulāt iemīlējušos pārus. Priesteri par nepakļaušanos ielika cietumā un vēlāk piesprieda nāves sodu.

Cietumā ieslodzītajam priesterim bijis ļauts satikties ar kādu jaunu meiteni, iespējams, cietuma uzrauga meitu, kurā Valentīns iemīlējies. Pirms nāves viņš atstājis meitenei vēstuli, ko parakstījis ar vārdiem: «Tavs Valentīns».

Pasākuma noslēgumā būs iespēja degustēt iekāri veicinošu ēdienu.

Biļetes var iegādāties Bauskas pils kasē un rezervēt pa tālruni 63923793, 63922280 vai

e- pastu bauska.pils@e-apollo.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30min pirms pasākuma.

Biļetes cena: 2,13 Eur/1,50Ls.

Ieeja pasākumā no plkst. 18:00.

Pasākuma ilgums apmēram: 1,5h.

Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv.

milas afrodiziji_plakats_m

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *