MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Kokneses tūrisma sezona atklāta ar Sama modināšanas svētkiem

Visi, kurus 16. maija dienā nenobaidīja ievziedu aukstums un lietus mākoņi, kuri ar dzīvespriecīgām gavilēm spēja pamodināt Daugavas dzelmē dusošo samu un piedalīties trešajā Kokneses Tvīda braucienā, var apliecināt – jaunā tūrisma sezona ir sākusies! „Kokneses tūrisma centra” direktore Daina Liepiņa teic: „Svētki ir izdevušies! Paldies visiem, kuri šajā dienā piedalījās svētku pasākumos un smēlās pozitīvas emocijas Koknesē – Latvijas sirds vietā!”

„Koknesē ir atdzimusi gadatirgus tradīcija,” ar prieku atzīst novada iedzīvotāji, jo gan citos iepriekšējos svētkos, gan šajā svētku rīta agrumā laukums pie Kokneses estrādes pārvērtās par omulīgu svētku tirdziņu. „Sanāk, sanāk, caurbraucot Koknesei!” – aicināja tirgus runas vīrs Ēriks Lejiņš, jo vairāk kā 150 tirgotāju – vietējie mājražotāji, amatnieki un uzņēmēji no tuvākiem un tālākiem novadiem piedāvāja savu daudzveidīgo produkciju.

Kad dažs jau bija nolūkojis vīnogu vai zemeņu stādus, lielo koka karoti vai nobaudījis šo svētku simbolu – svaigi kūpinātu samu, Kokneses pirmsskolas izglītības iestādes „Gundega” bērni ar mūzikas skolotāju Mariju Vildi bija pirmie, kuri ar grabuļiem, zvaniņiem un bungām devās uz Daugavas krastu modināt un sagaidīt galveno svētku varoni. Mazajiem svinētājiem tas patiesi bija pārsteigums – vaigu vaigā ieraudzīt dižo Daugavas saimnieku, kurš kopā ar visiem devās apraudzīt, kā norit tirdziņš, kā radošajās darbnīcās var iemācīties radīt zilus brīnumus, spēlēt smilšu un krāsu spēles, izmēģināt loka šaušanu, vai kā tikt galā ar makšķeri jauno makšķernieku skolā.

Īpašs jaunums šajos svētkos bija Vecbebru Profesionālās un vispārizglītojošās internātvidusskolas darbinieču turpat estrādes teritorijā uz ugunskura gatavotā bebra gulašzupa. Mednieku kolektīva sagādāto bebru prasmīgās saimnieces pārvērta gardā virumā. „Garšoja labi!”- novērtēja zupas baudītāji.

Viens no svētku gaidītākajiem notikumiem – trešais Tvīda brauciens šoreiz dalībniekus pulcēja īsti piemērotā vietā – Blaumaņa pagalmā. Brauciena līdzjutējiem šķita, ka ir nokļuvuši pagājušā gadsimta 20. – 30. gados. Dāmu un kungu tērpi, ar ziediem izgreznotie velosipēdi, starp kuriem īpaši izcēlās tie, kuriem garš dzīvesstāsts, apliecināja – retro tērpu un velosipēdu parāde var sākties! 70 Tvīda brauciena entuziasti no Kokneses, Aizkraukles un Rīgas, viņu vidū arī pavisam mazi braucēji, godam izturēja piecus kilometru garo maršrutu, izbraucot pa Kokneses centra ielām, ar noslēgumu Kokneses pilsdrupās. Ja divus iepriekšējos gadus braucienu vadīja un idejiski iedvesmoja Latvijas Veclaiku divriteņu kluba aktīvisti Mārtiņš Eņģelis un Toms Ērenpreiss, tad šajā reizē ar to tika galā savējie – Artis Zvejnieks un Zane Zariņa. „Prieks, ka braucienā arvien vairāk iesaistās tieši novada iedzīvotāji, jo tie taču ir mūsu svētki, kuros pārsteigt ciemiņus!” – atzīst Tvīda organizētāja Ita Lejiņa. Par tradīciju ir kļuvusi spilgtāko un interesantāko brauciena dalībnieku apbalvošana. Titulu „Elegance” saņēma koknesiete Inga Liopa, diploms ar titulu „Bauda” lieliski atbilda koknesietes Allas Svečikovas tēlam. „Tas ir kaut kas neredzēts!” – neskaitāmi komplimenti izskanēja Laumas Āres pašrocīgi apadītājam velosipēdam. Par lielisko ideju un izpildījumu viņas iegūtais tituls – „Atraktīvākais divritenis”. Pagājušā gada Tvīda karalis aizkrauklietis Pēteris Kirilovs šogad Tvīda braucienā piedalījās ar savu kuplo saimi un ieguva godam pelnītu titulu „Tvīda ģimene”. Ratiņos dusošais Pētera kunga mazdēliņš bija visjaunākais brauciena dalībnieks! Par Tvīda karali un karalieni šogad kļuva koknesieši, pāris arī dzīvē – Ilze un Dzintars Višķeri. Lai arī ikdienā viņi ir aktīvi velobraucēji, Tvīda braucienā piedalījās pirmo reizi. Dzintars Višķers pastāstīja, ka šim gadījumam senlaicīgo divriteni viņš aizrunājis no Alda Dobenberga, kurš savukārt to iemantojis no kāda Valmieras teātra aktiera. Cerams, ka tikpat interesanta un sena vēsture, kā daudziem brauciena dalībnieku divriteņiem, reiz būs arī šim Tvīda braucienam Koknesē!

Neatņemama svētku sastāvdaļa arī šoreiz bija tradicionālās viduslaiku sporta spēles. „Kas gan var būt labāks par mūku futbolu!” – atzina gan spēlētāji, gan viņu atbalstītāji.

Krāsains un iedvesmojošs bija līnijdeju kluba „Jautrie zābaciņi” koncerts Kokneses estrādē, kurā piedalījās arī Kokneses līnijdeju kolektīva dalībnieces.

Ar nepacietību tika gaidīta svētku loterijas izloze. Galveno balvu – „SEB bankas” dāvanu karti velosipēda iegādei 500 eiro vērtībā ieguva koknesietis Ritvars Kalniņš, kā arī tika izlozētas vairākas novada uzņēmēju un pašvaldības iestāžu sarūpētas dāvanas.

„Mēs pirmo reizi muzicējam tik skaistā vietā!” – atklāja mūziķu apvienības „Zāle” dalībnieki koncerta laikā Kokneses pilsdrupās. Saulei rietot pāri Daugavai, šajā vietā kā brīnišķīga skaņu glezna izskanēja dziesma ar koknesietes Anitas Svētiņas vārdiem.

Svētki noslēdzās ar grupas „RAIDERS BAND” spēlēto pirmo zaļumballi šajā sezonā.

Lai visi ceļi ved uz Kokneses novadu – jaunā tūrisma sezona ir sākusies!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *