MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Nedēļas nogalē krāšņi nosvinēts “Liepājas Mākslas forums”

Aizvadītajā nedēļas nogalē, no 27. līdz 29. septembrim, Liepājā noritēja jau piektais mūsdienu mākslas festivāls “Liepājas Mākslas forums”. Trīs dienu garumā festivāla viesi Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” piedzīvoja desmit krāšņus mākslas notikumus, kuros kopumā piedalījās ap 100 mākslinieku no Nīderlandes, Somijas, Beļģijas, Lielbritānijas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

“Liepājas Mākslas forumu” tā mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča atklāja ar muzikālu fragmentu no Arnolda Šēnberga melodrāmas “Mēness Pjēro”. Savā festivāla atklāšanas uzrunā viņa atzīmēja, ka tas nav nejauši: “Cik ekstravaganta, drosmīga un brīva ir Šēnberga muzikālā doma! Kā vizionārs, gleznotājs, filozofs un komponists Šēnbergs ir ietekmējis visu mūzikas vēstures gaitu. Arī forums ir stāsts par brīvību un drosmi, satikšanos un sarunu. Pāri laikmetiem, pāri žanru ierobežojumiem, sarunās par būtisko, vienojošo un vispārcilvēcisko. Festivāls ir mājas vizuālajai mākslai, teātrim, kino un dejai, mūzikas koncertiem un starpdisciplināriem mākslas projektiem. Foruma programmā mēs piedāvājam daudzveidīgus dažādās mākslas valodās veidotus mākslas darbus gan vietējo, gan starptautisku mākslinieku izlolotus.”

Mūsdienu mākslas forums piektdien tika atklāts ar jauno mediju mākslas izstādi “Starpliktuvē”, kas tapa sadarbībā ar elektroniskās mākslas un mediju centru E-LAB un Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratoriju. Turpinājumā festivāla viesi piedzīvoja koncertzālē vēl nebijušu notikumu – guļošo koncertu, kurā beļģu kamermūziķi “Het Collectief” izpildīja smalkā amerikāņu minimālista Mortona Feldmana (Morton Feldman) mūziku. Dienu noslēdza Jura Bartkeviča izrāde “Zibeņu domas. Irbīte” par savdabīgo pagājušā gadsimta latviešu gleznotāju Voldemāru Irbi.

Otrā festivāla diena sākās ar kino ģimenēm – sadarbībā ar laikmetīgo operu ciklu “LULU” bērni izbaudīja Morisa Ravela (Maurice Ravel) pasaku operu “Bērns un burvības” kino formātā. Vakarā festivāla viesi baudīja teremina skaņas krievu – britu mākslinieces Lidijas Kavinas (Lydia Kavina) izpildījumā, kā arī skandināvu spilgtās dejotājas un horeogrāfes Virpi Pahkinenas (Virpi Pahkinen) dejas izrādi “Deep Time”. Nakts tika aizvadīta elektroniskās mūzikas vēstnieku “Dirty Deal Audio” organizētās nometnes “Baltic Trail” noslēguma pasākumā kultūras namā “Wiktorija”.

Svētdienas rīts turpināja priecēt mazos klausītājus – šoreiz ar Džona Lankberija (John Lanchbery) baletu “Beatrises Poteres stāsti” kino formātā Londonas Karaliskā baleta solistu virtuozajā izpildījumā. Dienas otrā daļā – kameropera par Skotijas karalieni Mariju Stjuarti Nīderlandes mākslinieku sniegumā. Bet festivāla noslēgumā – Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, kuri ar solistiem un diriģentu Normundu Šnē priekšgalā atskaņoja vienu no spilgtākajiem latviešu postmodernās avanagarda mūzikas piemēriem – “NSRD” albuma “Kuncendorfs un Osendovskis” aranžiju stīgu orķestrim. Tā pirmatskaņojums tika īstenots Latvijas Laikmetīgās mākslas centra projekta “Hardija Lediņa gads” (2015) ietvaros.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *