MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Jaunumi no Liepājas Virtuālā Kino muzeja

Liepājas Virtuālā Kino muzeja vadītāja Kristīne Jākabsone informē, kasadaļas „Liepājas kino vēsture” apakšsadaļa „Liepājas aktieri kinofilmās” papildināta ar materiālu par kādreizējo Liepājas teātra aktrisi Izu Bīni.

Iza Bīne dzimusi 1928. gadā pazīstamā latviešu mākslinieka Jēkaba Bīnes ģimenē. Līdztekus daudziem radošajiem un teorētiskajiem darbiem, ar kuriem Jēkabs Bīne paliekami iegājis latviešu mākslas vēsturē, viņš joprojām daudzu cilvēku atmiņās palicis arī kā kādreiz slavenā Kaucmindes mājturības institūta pasniedzējs, kur viņš vadījis interesantas lekcijas un nodarbības latviešu tautas mākslā un etnogrāfijā.

1959. gadā aizsākas Izas Bīnes radošais mūžs Liepājas teātrī, kas arī paliks par viņas vienīgo teātri. Uz šīs skatuves nospēlēts daudz interesantu lomu, savstarpēji ļoti atšķirīgas. I. Bīne trīsdesmit piecus gadus spēlējusi Pindacīšu par visvairāk spēlēto latviešu lugu atzītajā R. Blaumaņa „Skroderdienas „Silmačos””. Viņas repertuārā arī divas monoizrādes- sarežģīts dramatiskās mākslas paveids, jo ir vajadzīga liela aktiermeistarība, patiess un izjusts aktiera pārdzīvojums, lai vienatnē noturētu skatītāja interesi, lai rastu atbalsi skatītāja dvēselē. Izai Bīnei tas izdevās.

Daudziem liepājniekiem Iza Bīne palikusi spilgtā atmiņā arī vēl kādā citā aspektā- proti, viņa daudzus gadus strādāja Liepājas Dzimtsarakstu nodaļā un viņas dvēseliski runātās dzejas rindas, itin kā iekšējas gaismas apstarotas, ir kalpojušas par ceļavārdiem daudziem jaunlaulātajiem, uzsākot kopīgo gaitu. Mūža pēdējos gados I. Bīne darbojās folkloras kopā „Atštaukas”. Mirusi 2006. gadā, apbedīta Raiņa kapos, Rīgā.

006 003

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *