MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 1 8    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Ventspils mērs: Būtu godīgi, ja Dziesmu un deju svētku repertuāru izvēlētos paši dalībnieki

Dziesmu un deju svētku repertuāru vajadzētu ļaut izvēlēties pašiem dalībniekiem, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs, norādot, ka Kultūras ministrija acīmredzot joprojām nav apzinājusies, ka Latvijā valda demokrātija.

Lembergs savā iknedēļas preses konferencē norādīja, ka pēc Ventspilī veiktās aptaujas, noskaidrots, kuras dziesmas Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos vēlētos izpildīt paši dalībnieki. Tikai septiņpadsmit dziesmas no sešdesmit četrām saskan ar tām, kas iekļautas svētku repertuārā.

“Rīgas kungi lemj ne tā, kā grib dziedātāji,” uzsver Ventspils mērs, piebilstot, ka repertuārā iekļautas divdesmit dziesmas, kuras Ventspils dziedātāji pat nav nosaukuši.

Viņš norādīja, ka Kultūras ministrija ir iepazīstināta ar aptaujas rezultātiem, taču pauž bažas, ka tie, visticamāk, netiks ņemti vērā. “Pēc manām domām būtu pareizi, ja 90% no dziesmu un deju svētku repertuāra aptaujas veidā izvēlētos paši dziedātāji. Tas būtu tāds kā referendums. Savukārt 10% varētu izvēlēties dalībnieku ievēlēta ekspertu grupa, nevis Kultūras ministrija,” savu ieceri izklāstīja Lembergs.

Viņš norādīja, ka tas vajadzīgs, lai dziesmu svētku repertuārs mainītos, jo “noteikti ir parādījušās jaunas dziesmas, kas varētu konkurēt ar jau zināmajām.” Pēc Ventspils mēra vārdiem, tā būtu pāreja uz demokrātiju, jo pašlaik dziesmu svētku repertuāra noteikšana atgādina totalitāras valsts pazīmes.

“Padomju laikā bija ideoloģiski pareizas dziesmas un ideoloģiski nepareizas dziesmas (…) Kopš tiem laikiem pagājuši 27 gadi, bet Latvija, vismaz Kultūras ministrija, nav apzinājusies, ka mums ir demokrātija,” pauda Lembergs.

Viņaprāt šādas izmaiņas būtu labs demokrātijas paraugs. Vēl vairāk – Ventspils mērs iesaka arī ļaut virsdiriģentus izvēlēties pašiem svētku dalībniekiem, tostarp dziedātajiem, dejotājiem un pūtējiem.

Kā zināms, XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki norisināsies Latvijas valsts simtgades svinību zīmē no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam. Dziesmu un deju svētkus rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Foto: Saeimas kanceleja

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *