MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Kuldīgā tiks atvērts Adatu muzejs

ihla_nit_63941572

Adata – tik it kā vienkārša un maza lieta, tomēr 1854. gadā, kad Kuldīgā tika dibināta adatu fabrika, tā bija vienīgā visā plašajā impērijā. Šobrīd šo kultūrvēsturisko pieminekli plāno pārvērst par Adatu muzeju.

Agrāk gan Cara apartamentos,  gan vienkāršas lauku sievas mājās bija adatas tieši no Kuldīgas fabrikas „Meteors”. Bez tām nebija iedomājama ikdiena, jo nepārtraukti vajadzēja kaut ko šūt, izcakot, salāpīt, un šo iespēju nodrošināja  kāds ceļojošs ebreju bodnieks, kas sāka ražot adatas vairāk nekā 100 miljonu cilvēku apdzīvotājai impērijai.

Muzejs būs turpat, Kuldīgas gājēju promenādē, Liepājas ielā 37, kādreizējās fabrikas tornītī un solās būt ne tikai interesants vēstures liecinieks, bet arī interaktīva un multimediāla kultūrtelpa.

„Adata ir būtisks faktors nozīmīgos cilvēces attīstības pagrieziena punktos. Izvēlētā telpa, manuprāt, ir ļoti pateicīga mūsu koncepcijai. Tā ir spirāle, kurā var labi parādīt adatas klātbūtni cilvēces attīstībā. No pašas adatu fabrikas gan pāri palicis maz liecību – tikai daži sienu fragmenti. Gan pirmās brīvvalsts laikā, gan padomju laikā, veicot ēkas pielāgošanu un pārbūvi slimnīcas vajadzībām, tā būtiski mainījusi savu veidolu,” stāsta Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs, dizainers Mareks Birznieks.

Šo fabriku Kuldīgā aizpagājušā gadsimta vidū ierīkoja ceļojošais ebreju veikalnieks Simons Hiršmans, tā bija arī vairumtirdzniecības preču bāze. Visas preces ebreju bodnieks ieveda no Krievijas, bet adatas bijušas tikai Anglijā. Šis vīrs nemācēja ne lasīt, ne rakstīt – bija analfabēts, tomēr izdomāja, ka lētāk Kuldīgā uzcelt adatu fabriku nekā katru gadu braukt tām pakaļ uz Angliju. Tā nu viņš savu znotu aizsūtīja uz britu salām apgūt adatu izgatavošanas arodu, lai šujamadatas varētu izgatavot senās Kurzemes hercogistes galvaspilsētā. Kuldīgā, Liepājas ielās 37, adatu fabrika darbojās līdz 1910. gadam. Tad ražotni pārcēla uz citām telpām Kuldīgā, līdz 1930. gadā fabriku pārcēla uz Rīgu, jo no galvaspilsētas bija labāks transports, lai adatas sūtītu rokdarbniecēm pa visu plašo pasauli.

Kā saka, viss ģeniālais ir vienkāršs. Vajadzēja tik vienu ebreju veikalnieku, lai nodrošinātu visu impēriju ar adatām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *