MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 2 2    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Eiropas Padomes eksperti aicina atlikt administratīvi teritoriālo reformu

Eiropas Padomes eksperti ir secinājuši, ka Latvijas valdība nav ievērojusi demokrātijas principus administratīvi teritoriālās reformas ieviešanas procesā, līdz ar to ir aicinājuši reformu atlikt, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Eiropas Padomes eksperti ir ieteikuši atlikt administratīvi teritoriālo reformu, secinot, ka administratīvi teritoriālās reformas procesā konsultācijas ar iedzīvotājiem un pašvaldībām nav bijušas atbilstošas un savlaicīgi veiktas, bet gan formālas, tādējādi pārkāpjot Eiropas vietējo pašvaldību hartu.

Ekspertu redzējumā vietējās demokrātijas kopējā situācija Latvijā ir pasliktinājusies kopš pēdējā uzraudzības ziņojuma, ko kongress pieņēma 2018. gadā.

Pēc Lemberga sacītā, ekspertu ziņojumā arī uzsvērts, ka ekspertu ieskatā vietējo pašvaldību finansiālā autonomija samazinājusies dažu centrālās valdības finansiālo un fiskālo lēmumu rezultātā saistībā ar 2020. gada valsts budžetu, kura daļu veido arī pašvaldību budžeti.

Sākotnējā ziņojumā Saeimai un valdībai ieteikts nodrošināt, ka pienākumus vietējai pašvaldībai nodod līdz ar attiecīgiem finanšu resursiem, un norādīts, ka jebkādi soļi, kas mazina vietējo pašvaldību finansiālo kapacitāti, negatīvi ietekmē to spējas brīvi pildīt savas funkcijas. “Tas, ko mēs visu laiku prasām, tas atbilst Eiropas Padomes demokrātiskas valsts principiem, bet diemžēl no valdošās koalīcijas puses Latvijā šie principi tiek pārkāpti,” uzsvēra Lembergs.

“Tāpat ņemot vērā iepriekš minēto, eksperti uzskata, ka Latvijas centrālajai valdībai, tā vietā, lai censtos novērst un aizliegt, būtu jāļauj pašvaldībām, kas to vēlējās, pabeigt aptaujas par reformu,” norādīja Lembergs, turpinot, ka viens no veidiem kā piemērot hartu ir veidot tautas nobalsošanu. “To ministrija aizliedza, bet eksperti uzskata, ka tas ir pareizākais ceļš,” piebilda politiķis.

Tāpat demokrātijas sargi secinājuši, ka pašvaldības faktiski nav piedalījušās reformas izstrādē, jo plānu izstrādājuši tikai attiecīgās ministrijas eksperti. Līdz ar to viņi prasa no valdības izstrādāt izsmeļošu, visaptverošu stratēģiju, kurā ir iesaistīta ne tikai viena puse, bet tiešas un godīgas sarunas ar vietējām pašvaldībām. “Tas nozīmē sarunas, kurās valdības nodomi var tikt apspriesti un, iespējams, pat noraidīti kā pretēji pilsoņu gribai un vēlmēm,” norādīja Lembergs.

Ziņojumā uzsvērts, ka novadi nav tikai ģeogrāfisks valsts teritorijas dalījums, ko valdība var vienkārši pielāgot, paplašināt vai samazināt kā Lego klucīšus, tos brīvi pārvietojot. Novadi pirmām kārtām ir tie veidojumi, kuros attīstās iedzīvotāju dzīve, veidojas dzīves telpa ar savu vēsturi (dažreiz gadsimtiem senu), atmiņām un identitāti, jo īpaši laukos. “Tā viņi vērtē mūsu valdības pieeju novadu reformai,” piebilda Lembergs.

Tāpat eksperti secinājuši, ka praksē ignorēti publiskā kapitāla īpašumtiesību jautājumi, personāla un iestāžu nodošana, kā arī parāda sloga sadale un iespējamā fiskālā sloga maiņa. Tāpat norādīts, ka “Latvijas iestāžu līdzšinējai likumdošanas un grāmatvedības pieejai ir ļoti negatīvas sekas attiecībā uz Latvijas pašvaldību budžetiem.”

“Tālāk jau strādās Latvijas Pašvaldību savienība. Normāli būtu, ja ņemtu vērā šīs rekomendācijas un reformu apturētu, ņemot vērā demokrātiskas valsts principus. Tas būtu pareizais gājiens,” uzsvēra Lembergs.

Viņš pauda cerību, ka ministrs Juris Pūce (AP!) labos pieļautās kļūdas. Tajā pašā laikā Lembergs norādīja, ka kopumā šī valdība ir antidemokrātiska un viņiem demokrātisko tiesību normas neeksistē. “Tā kā es nebūšu pārsteigts, ja viņi to visu ignorēs,” izteicās Lembergs.

Foto: F64

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *