MENU
Facebook Twitter Facebook Katalogs
L A T V I J A    2 0 1 9    -    K U L T Ū R A S    D Z Ī V E S    A P S K A T S

Diriģents Māris Sirmais ir sajūsmā par jauno Ventspils koncertzāli

Jau 25. un 26. jūlijā ar īpašiem atklāšanas koncertiem darbu uzsāks jauna kultūras, mākslas un izglītības telpa – koncertzāle “Latvija”, kas izraisījusi plašu sajūsmu gan mūziķu, gan mākslinieku aprindās. Atzinīgus vārdus koncertzālei velta arī viens no Latvijā zināmākajiem un slavenākajiem diriģentiem – Māris Sirmais.

Vienā no pēdējo gadu vērienīgākajiem kultūras projektiem nacionālā mērogā vienoti darbosies gan akustiskā koncertzāle “Latvija” ar Lielo un Mazo zāli, gan Ventspils Mūzikas vidusskola un Bērnu mūzikas skola, gan arī Mūzikas bibliotēka.

Māris Sirmais intervijā Latvijas Radio neslēpj, ka viņam Ventspilī vienmēr ir bijusi ļoti laba sajūta, taču jauno koncertzāli sauc par unikālu un pārdomātu.

“Pagaidām grūti novērtēt, ko šeit nozīmētu liels izpildītāju sastāvs. Savukārt ērģeles dzirdēju laikā, kad instruments vēl nebija pabeigts. Iveta Apkalna, kura tur saimnieko jau ilgāku laiku, ērģeles iesildot ar saviem pirkstiem, tehniku, milzīgajām zināšanām un talantu, atsūtīja ierakstu no Raimonda Tigula jaunā darba, kas izklausās vareni un iespaidīgi. Kura akustiskā koncertzāle Latvijā jau šī ir? Un viena par otru arvien labāka un labāka. Turklāt mūsu teritorijas vēsturē šī ir pirmā uzbūvētā koncertzāle ar iebūvētām stabuļu ērģelēm,” norāda Sirmais.

Viņš uzsver, ka arī skatuve būvēta tā, kā tas notiek visā pasaulē – podestūra nav vajadzīga, jo visa skatuve sadalīta nelielos, augšup un lejup bīdāmos posmos, lai varētu veidot visdažādākās formas.

Atzītais diriģents tic, ka būs daudz Ventspils bērnu, kas gribēs mācīties šajā skolā. “Jo skola ar savu aprīkojumu un piedāvājumu patiesi ir unikāla. Domāju, otras šādas skolas Eiropā nav,” vērtē Sirmais.

Savukārt Ventspils mērs Aivars Lembergs uzsver, ka koncertzāle ir brīnišķīgs spēju apliecinājums Latvijai un pasaulei, nodēvējot to par “lielāko simtgades dāvanu mūsu valstij”.

“Dažādu kultūras izpausmju sinerģija, kā arī īpašā ēkas struktūra, rada nepieciešamos priekšnosacījumus plašam kultūras aktivitāšu piedāvājumam. Ikviens no šiem elementiem veidos koncertzāles “Latvija” unikalitāti un rādīs brīnišķīgu piemēru,” žurnālistiem norādīja Lembergs, kurš aicināja ikvienu atzīmēt Latvijas simtgadi Ventspilī ar koncertzāles atklāšanu.

Koncertzālē “Latvija” apmeklētājiem piedāvās gan Latvijas mūziķu un kolektīvu koncertus, gan ekskluzīvus ārvalstu mākslinieku priekšnesumus. Nozīmīga vieta programmā paredzēta arī dažādiem starpžanru mākslas notikumiem, pārrobežu sadarbības projektiem un izglītojošiem pasākumiem.

Pirmās sezonas programma solās būt vērienīga – jau nākamajā nedēļā pēc koncertzāles atklāšanas koncertiem tajā skanēs izcila pasaules mūzika. 1. augustā pirmo reizi Latvijā izskanēs amerikāņu komponista Stīva Reiha (Steve Reich) pazīstamais darbs “Six Pianos” sešu pianistu izpildījumā. Dienu vēlāk, 2. augustā, audiovizuālu priekšnesumu sniegs pazīstamais islandiešu komponists un elektroniskās mūzikas mākslinieks Valgīrs Sigurdsons (Valgeir Sigurðsson) kopā ar britu vijolnieku Danielu Pioro (Daniel Pioro), bet svētdien, 4. augustā, solo koncertu piedāvās ukraiņu izcelsmes nepārtrauktās klaviermūzikas meistars un pionieris Ļubomirs Meļņiks (Lubomyr Melnyk).

Koncertzāles Lielā zāle ar 578 skatītāju vietām var lepoties ar diviem unikāliem pasaules līmeņa instrumentiem – manuālām akustiskām koncertērģelēm un vertikālām koncertklavierēm. Koncertērģeles tapušas uzņēmumā “Johannes Klais Orgelbau GmbH & Co. KG” Vācijā, un ir vienīgās ērģeles, kas mūsu valstī pieejamas koncertzālē, ne baznīcās.

Savukārt vertikālās koncertklavieres ir šobrīd pasaulē lielākās, un tās izgatavotas latviešu izcelsmes klavierbūves meistara Dāvida Kļaviņa uzņēmumā “Klavins Piano Manufaktura Kft” Ungārijā.

Jau iepriekš ziņots, ka Ventspils Mūzikas vidusskolas un koncertzāles būvniecība tika sākta 2017. gada februārī.

Foto: Ventspils hronikas arhīvs

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *